...nezávislý trh pôžičiek, úverov a hypoték

Práve sa nachádzate: Detail

Porovnanie pôžičiek od súkromnej osoby

Ponuky pôžičiek od súkromných osôb možno nájsť na internetových stránkach venovaných bežnej inzercii alebo aj na weboch, ktoré sa priamo zaoberajú ponukou pôžičiek a úverov. Pôžička od súkromníka môže byť veľakrát už posledná možnosť pre klientov, ktorým nechce požičať ani banka a ani žiaden nebankový subjekt. Veľakrát sa ale tieto úvery od súkromných osôb využívajú aj po dobrej predošlej skúsenosti, najmä kvôli jednoduchšiemu vybaveniu.

Poskytovanie tzv. peer-to-peer (P2P) pôžičiek, ktoré poskytujú fyzické osoby (veritelia) iným fyzickým osobám (dlžníkom), nepodlieha dohľadu Národnej banky Slovenska. Subjekt vystupujúci ako veriteľ, a súčasne ani subjekt vystupujúci ako prevádzkovateľ platformy P2P požičiavania, nedisponujú povolením na činnosť zo strany Národnej banky Slovenska a poskytovanie takýchto pôžičiek nie je regulované Zákonom o spotrebiteľských úveroch, ani inými predpismi regulujúcimi oblasť finančného trhu. Takéto pôžičky nie sú spotrebiteľským úverom. Súčasne upozorňujeme na riziká spojené s požičiavaním prostredníctvom P2P platforiem, pretože v týchto právnych vzťahoch nebudete ako dlžník vystupovať v pozícii spotrebiteľa.

 

Mnoho nebankoviek je známych príliš vysokými úrokmi. Samozrejme, veľakrát je aj pôžička od súkromného investora finančne menej výhodná ako úver z banky, ale keďže je u nás trh s pôžičkami pomerne široký, je možné nájsť aj výhodnejšie ponuky. Nebýva to síce vždy úplne pravidlom, ale úrok okolo 15 až 20 % je možné nájsť aj pri týchto úveroch. Pri kolektívnom požičiavaní, napríklad cez Žltý melón, sú úroky dokonca aj nižšie, zhruba 10 %.

Tip: Chcete spoľahlivú rýchlu nebankovú pôžičku?

 • jednoduché vybavenie
 • peniaze na účet do 24h od schválenia
 • dostupná pôžička
 • bez potreby ručiteľa
Pôžička až do 6 000 € Vyplniť žiadosť 20 klientov už dnes požiadalo

Pôžička od súkromnej osoby je riešením v situácii, kedy napríklad potrebujete rýchly úver bez otázok, bez overovania výšky príjmu a tiež aj vtedy, ak ste napríklad v registroch a vďaka zlému záznamu Vám nebankovky či banky nepožičali. Na druhej strane, pri niektorých ponukách je možné požičať si aj väčšie sumy, hoci nad 10.000 € požičiava už menej súkromníkov a ak, tak len s ručením väčšinou formou založenia nehnuteľnosti za daný úver.

Pôžičky od súkromných osôb ihneď

Menšie úvery spravidla do 2.000 € sa vyskytujú v ponukách súkromných pôžičiek najčastejšie. Tieto úvery majú výhodu, že si viete požičať prakticky len na občiansky preukaz, pričom poskytovateľ neoveruje obvykle klienta v registroch a ani nevyžaduje dokladovanie príjmu. Samozrejme, veľakrát môže pomôcť, ak viete príjem preukázať, ale vo väčšine prípadov to nie je potrebné. Doba splatnosti takýchto úverov je obvykle na pár mesiacov až rok.

Pôžičku v menšej sume môže získať takmer ktokoľvek a nie je potrebné ručenie ani cez ručiteľa alebo zabezpečenie úveru napríklad hnuteľným či nehnuteľným majetkom. Veľmi často sa používa ručenie cez notársku zápisnicu, samozrejme sa vždy spíše úverová zmluva, kde sú presne definované všetky podmienky požičania si. Na získanie treba mať vek nad 18 rokov a samozrejme spôsobilosť na právne úkony. Veľmi často sa tieto pôžičky inzerujú v riadkovej inzercii.

Tip: Vyskúšajte pôžičku s ručením nehnuteľnosťou, bez rizika podvodu

 • jednoduché vybavenie
 • peniaze na účet do 24h od schválenia
 • dostupná pôžička
 • bez potreby ručiteľa
Pôžička až do 30 000 € Nezáväzná žiadosť 22 klientov už dnes požiadalo

Úvery s ručením nehnuteľnosťou

Pri väčších pôžičkách obvykle nad 10.000 €, ale nie je to pravidlom, sa už ručí formou zriadenia záložného práva k nehnuteľnosti. Obvykle sa ručí nehnuteľnosťou, ktorú vlastní samotný dlžník a poskytnutie úveru je tak podmienené zapísaním tohto záložného práva na katastri nehnuteľností. Na vybavenie postačuje len občiansky preukaz, vek nad 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a list vlastníctva k nehnuteľnosti. Založiť možno len takú nehnuteľnosť, kde nie je už iné záložné právo, prípadne kde nie je vecné bremeno v prospech tretích osôb.

Ak si požičiate tento typ úveru, veľmi dobre si preverte poskytovateľa, napríklad cez internet alebo aj osobným zisťovaním napríklad jeho minulých klientov, ktorým už niečo požičal. Ručenie nehnuteľnosťou je totiž najvyššia forma ručenia a väčšinou sa úvery poskytujú zhruba do polovice hodnoty nehnuteľnosti, ktorá sa stanovuje zväčša odborným znaleckým posudkom. Na druhú stranu sa ale peniaze dajú získať aj bez overovania príjmov, bez overovania registrov a samozrejme bezúčelovo, čo je typické pre všetky formy pôžičiek a úverov od súkromných osôb.

Výhody:

 • Jednoduché vybavenie bez dokladovania či už príjmu alebo účelu použitia úveru
 • Získať tieto pôžičky možno aj bez overovania registrov, takže sú dostupnejšie ako bankové a väčšina nebankových
 • Je možnosť nájsť aj ponuky, ktoré budú úrokov výhodnejšie ako úvery od nebankoviek

Nevýhody:

 • Treba si veľmi dobre preveriť poskytovateľa úveru, najmä ak ručíte zmenkou alebo nehnuteľnosťou, aby ste sa vyhli neserióznym ľuďom alebo podvodníkom
 • Veľakrát možno natrafiť aj na úvery, kde treba zaplatiť vopred, prípadne úročenie je príliš vysoké
 • Pozor na pôžičky s ručením nehnuteľnosťou, tu je lepšie si dať zmluvu o úvere a všetky doklady skontrolovať napríklad právnikovi
 • Nenechajte sa oklamať pôžičkami na zmenku, tie už v našom spotrebiteľskom práve neexistujú!

Pôžičky na zmenku

Aktuálne už na Slovensku vzhľadom na legislatívnu ochranu spotrebiteľa, nie je možné požičiavať na zmenku. Kedysi však bol tento druh úveru jednou z častejších možností. Zmenka bola vlastne cenný papier, ktorý musel mať všetky náležitosti podľa zákona o zmenkách a presne definovaný obsah. Obvykle šlo o to, že zmenka obsahovala údaje o dlžníkovi, ktorý musel veriteľovi zaplatiť v predpísanej forme do určitého dátumu presne uvedenú sumu. Tá bola obvykle zložená z istiny, čiže požičanej sumy a z úrokov alebo poplatkov, skrátka to, čo ste vrátili navyše.

Veľa súkromných osôb alebo aj osôb, ktoré sa zaoberajú kolektívnym sprostredkovaním úverov súkromného typu, používalo zmenku pre úvery obvykle do 10.000 €. Výhoda bola, že ten, kto si chcel požičať, nemusel zháňať ručiteľa a ani ručenie nehnuteľnosťou, ale pri zmenke však bol aj v značnej nevýhode. Tá spočívala v tom, že zmenka sa veľmi ľahko súdne vymáhala a exekútor mohol okamžite začať exekúciu majetku. Za zmenku totiž ručil dlžník celým svojim majetkom.

Chcete získať výhodnú pôžičku pre každého rýchlo a jednoducho?

Získať pôžičku
Súvisiace finančné články Zobraziť viac článkov
Na čo si dávať pozor pri pôžičkách Pridané 11.05.2015 Na čo si dávať pozor pri pôžičkách

Ponuka inzerátov s pôžičkami a úvermi je naozaj veľmi široká a tak je niekedy problém v tom, aby sa záujemca o finančné prostriedky vyznal v tom, kto mu čo ponúka a za akých podmienok. Veľak…

P2P pôžičky - princíp fungovania a základné informácie (1. časť) Pridané 01.06.2015 P2P pôžičky - princíp fungovania a základné informácie (1. časť)

P2P pôžičky sú u nás pomerne novým druhom, ktorý je ale vo svete rozšírený už veľmi dlhú dobu. Táto skratka znamená v podstate peer-to-peer, respektíve v prenesení na naše pomery ide skôr o …

P2P pôžičky - sprostredkovatelia a systémy na získanie úverov (2. časť) Pridané 09.06.2015 P2P pôžičky - sprostredkovatelia a systémy na získanie úverov (2. časť)

P2P pôžičky sú čoraz viac zaujímavejší pojem, ktorý je v zahraničí bežnou súčasťou finančného trhu. Slovensko postupne tento trend nastupuje tiež.

Ako vyhlásiť osobný bankrot Pridané 16.06.2015 Ako vyhlásiť osobný bankrot

Ak Vám už prerastajú dlhy cez hlavu, jednou z možností, ako sa ich zbaviť, je osobný bankrot. Táto možnosť ale znamená zdĺhavú procedúru, ktorú nepodstúpi asi každý.

Ukázať objemy pôžičiek

Objem poskytovaných pôžičiek v kategórii Požičky od súkromných osob

Mesačný graf objemu poskytovaných pôžičiek, spadajúcich do kategórie Požičky od súkromných osob na 123pozicky.sk.

Objem žiadaných bankových pôžičiek v kategórii Požičky od súkromných osob

Tento mesačný graf predstavuje objemy financií, o ktoré žiadajú používatelia webu 123pozicky.sk v kategórii Požičky od súkromných osob

Pridané 24.02.2015 , aktualizované 27.07.2018